Hoe de Kruiskerk in Nijkerk leerde doorvragen

kinderen naar voren tijdens dienst allerzielen

Over financiële zorgen praten de meeste mensen niet zomaar. Hoe kom je deze toch op het spoor? De Kruiskerk in Nijkerk besteedde aandacht aan levenskruispunten. Want juist op die momenten ontstaan vaak geldproblemen. ‘Vraag ook eens: red je het wel?’

Sommige gebeurtenissen in het leven kunnen ingrijpende financiële gevolgen hebben, zoals een ingrijpende ziekte, uit elkaar gaan of de geboorte van een kind. Op dit soort levenskruispunten is het dus extra belangrijk om te polsen of mensen geldzorgen hebben. Als diaken realiseerde de Nijkerkse Trudy Molenaar zich dat goed. Ze bracht daarom de campagne ‘Red je het wel?’ van SchuldHulpMaatje onder de aandacht bij de voorgangers, de kerkelijk werkers en de diaconie.

Met de diaconie speelden ze eerst het spel Kanzenbord om de impact van levenskruispunten beter te begrijpen. De stellingen van het spel Taboedoorbrekers zorgden vervolgens voor een goed gesprek over thema’s als geld, schulden, eenzaamheid en perspectief.

Themaweek
Samen met predikant Rianne van der Nagel besloten ze vervolgens om af en toe een themaweek te houden over verschillende levenskruispunten. Ook werden de wijkbezoekmedewerkers ingelicht over ‘Red je het wel?’ en de materialen die daarbij horen. “Als je mensen bezoekt die iets ingrijpends hebben meegemaakt, ben je vaak geneigd om te vragen hoe het lichamelijk of geestelijk gaat”, weet Rianne. “Het is belangrijk dat je ook eens vraagt: red je het wel?”

Langdurig ziek-zijn
Als eerste kwam chronisch of langdurig ziekzijn aan bod – een thema wat Trudy persoonlijk raakt omdat ze sinds een aantal jaren zelf een chronische ziekte heeft. De themaweek bestond uit een kerkdienst over dit onderwerp en een gespreksavond in de week erna om door te praten over de dienst. “We hebben de week voorbereid samen met ervaringsdeskundigen” vertelt Rianne. “Een avond hebben we gesproken over gevoeligheden rond het thema en over wat mensen nodig hebben, ook van de kerk. Tijdens een tweede avond hebben we de dienst samen voorbereid.” Ook de kindernevendienst werd ingeseind. Bij de kerkdienst waren mensen aanwezig die zelf langdurig ziek zijn, maar ook partners en kinderen die de mantelzorg op zich nemen. Tijdens de viering werd een video vertoond waarin een ervaringsdeskundige haar verhaal deelde.

Verschillend
Na de themaweek over chronisch of langdurig ziek-zijn volgden de themaweken ‘uit elkaar gaan’ en ‘verlies van een geliefde’. Elke keer werd in de dienst een video vertoond en elke keer probeerde Rianne bij de voorbereiding rekening te houden met verschillende perspectieven. “Hoe iemand een chronische ziekte beleeft, verschilt per persoon. En het maakt verschil of je 95-jarige vader overleden is of dat je een kindje verloren hebt tijdens de zwangerschap. Het was daarom belangrijk om tijdens de voorbereiding aan mensen te kunnen vragen: wat heeft jou geholpen?”

Het doel van de themaweken is om gemeenteleden bewust te maken van de impact van levenskruispunten, legt Rianne uit: “Als het jezelf niet is overkomen, probeer dan wel oog te hebben voor anderen die ermee te maken hebben. Hoe kun je mensen bijstaan en bemoedigen? En aan mensen die wel zelf zo’n levenskruispunt hebben meegemaakt, konden we zo meegeven: we zien je, we willen je graag bemoedigen.”

Geraakt
Ook het onderwerp financiën kwam aan bod. “We hebben duidelijk laten weten dat de diaconie een rol kan spelen”, zegt Trudy. Bezoekers van de vieringen kregen ook boekjes over de thema’s mee. Bij de koffie na de kerkdiensten werd veel gesproken over de onderwerpen. “We konden merken dat het bezoekers geraakt had, er werden ook wat tranen gelaten.”

Ook Rianne kreeg veel reacties. “Mensen zeiden: wat góed dat we het hierover hebben. Scheiden is bijvoorbeeld in veel kerken een gevoelig onderwerp. Maar het helpt mensen niet verder wanneer het een taboe is.”

Verbinding
Als gemeente bezig zijn met levenskruispunten, zorgt niet alleen voor bewustwording, maar ook voor verbinding, heeft Rianne gemerkt. “De mensen die op de gespreksavonden kwamen, vonden het fijn om hun ervaringen te delen. Soms bleken ze niet van elkaar te weten dat de ander er ook mee te maken had. Doordat ze dezelfde ervaring deelden, ontstond vanzelf verbinding.” Na de themaweek over langdurig of chronisch ziekzijn heeft Trudy met een aantal mensen meerdere keren koffiegedronken. “De verbinding bleef dus bestaan. Alleen al de ontdekking dat er ook anderen zijn die ermee te maken hebben, zorgt dat je je gezien voelt.”

Trudy is inmiddels geen diaken meer, maar voor de levenskruispunten blijft ze zich inzetten. “Het onderwerp ligt me na aan het hart. Ook het kernteam wil ermee doorgaan. Het is iets van ons allemaal geworden.”

[fotobijschrift]
Tijdens Allerzielen vond de themadienst over het verlies van een geliefde plaats. De kinderen van de kindernevendienst liepen met ballonnen door de kerk met daarop de namen van mensen die ze verloren hadden.

De filmpjes die horen bij de themadiensten, zijn terug te zien op het YouTube-kanaal van de Kruiskerk.

Meer lezen?

Portretfoto van Raoul Koolen
“Als je dingen wilt signaleren, is het belangrijkste: ken je buren.”
Lees bericht
Dulcera poseert bij een bloemstuk
Dulcera weet hoe zwaar het is om met geldtekort te leven
Lees bericht
margreet de wolde
Margreet de Wolde: ‘Mensen voelen heel scherp aan of je een dubbele agenda hebt’
Lees bericht